Squat ile incelin

27 Ocak 2018by mericgym
squadsas.jpg

Kalça ve bacak bölgelerinden şikayet eden kişiler, fitness’a destekle çözümü yepyeni egzersiz tekniklerinde aramaya devam ediyor. Peki ya bu noktada önem kazanan Squat (çömelme) ne demektir?

Meriç Gym – SquatSquat ile bacak, kalça ve basenlerin hareketi en iyi seviyede sağlanmaktadır. Hedef edinilen yağ yakımına ek olarak bu bölgede iyi seviyede güçlenme sağlama konusu da dikkate değerdir. Squat (çömelme) hareketi, vücudu geliştirme hareketleri arasında en etkili olan aktivitelerdendir.

Squat hareketini doğru gerçekleştirdiğiniz zaman istenilene ulaşmış oluyorsunuz. Bu nedenle squat hareketini en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir. Squat’a başlamadan önce vücudunuz için gerekli olan tüm ısınma hareketlerini yapmış olmalısınız. Squat yaparken ilk başlarda çalışacağınız ağırlıklar mutlaka yeterli seviyede olmalıdır. Birden yüklenme yapmamalısınız. Vücudunuzu alıştırmanız önemlidir.

Yarım Squat Hareketi Nasıl Yapılmalıdır?
Yarım squat yaparken başınız daima dik olarak karşıya bakmalıdır. Sırt pozisyonunuz göğsünüzle doğru orantılı şekilde dimdik olmalıdır. Ağırlıkla gerçekleştirdiğiniz squat hareketinde ise ağırlığın düzgün yerleştirildiğine emin olmalısınız. Başlangıç aşamasında gerçekleştirdiğiniz yarım squat hareketinde ayaklarınızın omuz genişliğinde açık olmasına ve tam karşı yöne bakmasına özen gösteriniz. Çömelme esnasında yavaş olmalısınız. Hızlıca gerçekleştirdiğiniz çömelme hareketi kaslarınızı zedeleyebilir.

Tam Squat Hareketi Nasıl Yapılmalıdır?
Tam squat hareketi esnasında çömelirken sağ ayağınız sağ kısmı, sol ayağınız ise sol kısmı göstermelidir. Bu tip squatta çömelebildiğiniz kadar aşağıya çömelebilirsiniz.

Bizler, öncelikli olarak başlangıç sürecinde yarım squat aktivitesini önermekteyiz. Kaslarınızı alıştırdıktan sonra güçlenecektir. Bir diğer aşamada tam squat hareketini gerçekleştirebilirsiniz.

Squat Hareketi Yaparken Vücudumda Neler Oluyor ve Sağladığı Yararlar Nelerdir?
Squat’ın hangi aşamasını yaparsanız yapın vücudunuzu zorlamamaya ve kaslarınıza zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Squat esnasında vücutta büyüme hormone salgılaması dikkati çeker. Bazı sporcularda ağrı ve kasılma gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda squat hareketlerine ara verilmelidir.

Squat hareketleri; bacak kaslarınızı en mükemmel derecede çalıştırır, kan dolaşımınıza hız katar. Metabolizmanızın da hızlandığını fark edebilirsiniz. Çoğu kadının sorunu olan selülit problemlerinin oluşumunun da önüne geçmesi bakımından tercih edilen aktivitelerdendir. Squat ile kalça ve basen bölgelerinize sihirli dokunuşlar yapabilirsiniz.

Squat Hareketi Zayıflatır Mı?
Squat, basen, kalça ve bacak kaslarına direk etki ederek bölgede oluşan yağlanmaları yok eder. Mevcut yağ tabakasının yakılmasına hız katar.

İlk günlerde bacaklarınızda ağrı, yanma gibi problemlerle yürümenizde zorlanmalar yaşanabilir. Ancak squat’ın etkilerini bedeninizde görmeye başladığınızda son derece mutlu olacaksınız.