Beslenme ve Uyku İlişkisi

27 Ocak 2018by mericgym
fitbess.jpg

Uyku düzeni es geçilmiş bir gün, halsizlik, yorgunluk ve kalitesiz bir yaşamı da beraberinde getirir. Unutmayın; dünyada pek çok hastalığın altında yatan başlıca problemin uyku bozuklukları olduğu saptanmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda obeziteye bağlı uyku sorunları da göze çarpmıştır. Uyku problemi yaşayan bireylerin çoğunda kilo ve obezite dikkati çeker. Uykusuzluk, kişinin günlük hayattan aldığı verimi fazlasıyla düşürür. Günlük hayatta çekilen uykusuzluk; kişiyi mutsuz, gergin, sinirli kılar.Bağışıklık sisteminde çöküşler meydana gelir.

Yaşanılan uyku problemleri obezite dışında diğer hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Kan şekeri beraberinde insülin seviyesine de etki eden uykusuzluk, şeker hastalığına neden olabilir. Uyku problemi çekenlerde yüksek tansiyon sorunu göze çarpar. Kalp krizi riski de aynı oranda artar.

Uykusuzluğun neden olduğu diğer problemler nelerdir?

• Görme bozuklukları,
• Konuşma bozuklukları,
• Unutkanlık problemleri,
• Gerginlik ve stres,
• Sinir ve kaslarda güçsüzlük,
• Kan şekerinde düzensizlikler meydana gelir.

Uykusuzluk sorunu yaşayanlarda obeziteye sebep olan kötü alışkanlıklar bırakılmalıdır. Düzenli spor, uyku kalitenize doğrudan etki eder. Beslenme planı kişiye göre ayarlanmalı ve kaliteli bir egzersiz programı oluşturulmalıdır.

Düzenli bir uyku için akşamları neler tüketilmelidir?
Akşam yemekleri sonrasından uykuya kadar olan zaman son derece önemlidir. Bu aralıkta tükettiğiniz gıdalar, uykuya doğrudan etki eden sonuçları doğurur.

Eğer açlığınızın derecesi fazlaysa az miktarda yağsız salata tüketebilirsiniz.
Akşam tükettiğiniz besinlerin hafif olması gerektiğini unutmayın. Şekeri yüksek gıdalar, bol yağlı gıdalar, asitli tüketilen içecekler sindirimi zorlaştırarak uyku bozuklukları yaşamanıza sebebiyet verir.

Meyvelerden muz tüketmenizi önerebiliriz. Muz’un içinde bulunan magnezyum, kaslarınızın gevşeyerek rahatlamasına katkı sağlar. Dolayısıyla mükemmel bir uyku çekersiniz.

Yemek sonrasında alkollü, kafeinli ya da asitli içecekler tüketmek yerine bitki çaylarına ağırlık verin. Melisa ve papatya çayı, rahatlatıcı özelliğiyle bilinmektedir. Rahat bir uyku çekmek için ideal bir seçenek olacaktır. Yatmadan 1-2 saat öncesinde denemenizi tavsiye ederiz.

Dengeli ve düzenli beslenmenin uykuya etkisi gözle görülür şekilde fazladır. Kendinizi ve sağlığınızı önemseyin. Kaliteli bir beslenme programı beraberinde sporu hayatınızdan eksik etmeyin. En iyi uyku, destek programlarla anlam kazanır.